30 let po olimpijskem nastopu v Los Angelesu← Nazaj

Alojz Lah, Dušan Mavec in Stojan Moderc

V dneh od 8. do 10. avgusta je minilo 30 let, odkar so jahači Kobilarne Lipica Alojz Lah, Dušan Mavec in Stojan Moderc nastopili na olimpijskih igrah v Los Angelesu in odlično opravili prvi ekipni olimpijski nastop jahačev bivše Jugoslavije v  dresurnem jahanju. Do danes ostaja njihov nastop tudi najvidnejši nastop slovenskih jahačev na olimpijskih igrah, in to ne le v dresurnem jahanju, ampak v vseh konjeniških disciplinah.

Alojz Lah je na olimpijskih igrah leta 1984 v individualni nalogi z lipicanskim žrebcem Maestosom Monteaura 580 osvojil 15. mesto, Dušan Mavec s Favoryjem Wera 20. mesto, Stojan Moderc z Maestosom Allegra pa 33. mesto.

Na olimpijski nastop se je pripravljal tudi Ladislav Fabris, in sicer s Favoryjem Wero, vendar je nato svojega žrebca odstopil trenerju Dušanu Mavcu. Še pred potovanjem v Los Angeles je namreč postalo očitno, da Pluto Canissa, s katerim se je Dušan Mavec pripravljal na olimpijske igre, zaradi zdravstvenih težav ne bo mogel nastopiti.  Tako je Ladislav Fabris odpotoval v Los Angeles kot rezervni jahač.

30 let po tem zgodovinskem uspehu je Alojz Lah še vedno zaposlen v Kobilarni Lipica, kjer lahko njegove nastope na predstavah Lipiške klasične šole jahanja redno spremljajo številni obiskovalci. Na predstavah Lipiške klasične šole jahanja nastopa tudi sin pokojnega Dušana Mavca, Miran Mavec, medtem ko je Stojan Moderc svojo uspešno poklicno pot pred časom zaključil kot glavni trener Lipiške klasične šole jahanja.

»V Kobilarni Lipica se s ponosom spominjamo olimpijskega nastopa Alojza Laha, Dušana Mavca in Stojana Moderca leta 1984 v Los Angelesu. Za Kobilarno Lipica in lipicanca je pomenil izjemno priložnost za promocijo v strokovnih konjeniških krogih in najširši javnosti. Ob 30. obletnici njihovega nastopa se jim želimo znova zahvaliti za trud in prizadevnost. Pripeljala sta jih do rezultata, ki s tokom desetletij le še dodatno pridobiva na pomenu in vrednosti,« je ob obletnici olimpijskega nastopa poudaril strokovni vodja Kobilarne Lipica mag. Janez Rus.

Pred nastopom ekipe Kobilarne Lipica je namreč na olimpijskih igrah nastopil le en jahač, ki ga lahko povezujemo s Slovenijo in bivšo Jugoslavijo. To je bil Vladimir Seunig, ki je na olimpijskih igrah leta 1924 v Parizu zastopal barve Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev ter v individualni tekmovanju v dresuri z Benito zasedel 24. mesto.

Foto: arhiv Kobilarne Lipica

Alojz Lah in Maestosom Monteaura 580 na olimpijskih igrah v Los Angelesu