Mednarodni seminar o vožnji vpreg ← Nazaj

Kobilarna Lipica je od 11. do 13. oktobra gostila že drugi mednarodni seminar o vožnji vpreg.

Tokrat je seminar prvič potekal pod okriljem Mednarodne konjeniške zveze FEI, pod vodstvom treh priznanih mednarodnih strokovnjakov: Boyda Exella iz Avstralije ter Marka Wenteina in Richarda Papensa iz Belgije.

Boyd Exell je v vprežnem športu poznan štirikratni zmagovalec svetovnega pokala v vožnji štirivpreg, v letih 2010 in 2012 je bil tudi svetovni prvak v tej konjeniški disciplini. Z udeleženci seminarja je delil svoje znanje v praktičnem delu seminarja. Mark Wentein je predaval o sodniški stroki, Richard Papens pa o delu tehničnih delegatov.

Seminar je bil namenjen tekmovalcem in ljubiteljem vprežnega športa kot tudi strokovni javnosti. Prvič je štel kot licenčni seminar za nacionalne sodnike, ki želijo napredovati v mednarodne sodnike, ter mednarodne sodnike, ki želijo pri FEI obnoviti svoj status. Obenem je bil namenjen nacionalnim tehničnim delegatom, ki želijo napredovati v mednarodne tehnične delegate, in mednarodnim tehničnim delegatom, ki želijo obnoviti svoj status.

Šolanje po skali treninga

Boyd Exell se je posvetil pravilnemu šolanju konj za vožnjo vpreg, ki temelji na skali treninga: »Skala treninga in osnovni principi so pri šolanju za vožnjo vpreg enaki kot pri šolanju konj pod sedlom.« Poudaril je tudi pomen skrbi za dobrobit konja.

Posebno zanimiv del seminarja je bilo ocenjevanje nastopov vpreg, ob katerem so udeleženci in predavatelji podali tudi komentarje. V tem delu sta poleg lipiškega voznika Mitje Mahorčiča nastopila voznika Vilmos Jambor in Jozsef Scheik ter mlada estonska voznica Pille-Riin Roosileht.

Idealno prizorišče za seminarje

Mark Wentein je poudaril pomen stalnega izobraževanja sodnikov vseh nivojev, Richard Papens pa je predstavil delo tehničnih delegatov, ki so odgovorni za spoštovanje pravil tekmovanja in opravljajo svoje delo v dobrobit konja, a vselej diskretno. Vsi trije predavatelji, Boyd Exell, Mark Wentein in Richard Papens, so se strinjali, da je Lipica s svojim ambientom, prijaznimi ljudmi in profesionalno organizacijo odlično prizorišče za tovrstne seminarje.

Želja sodelujočih je bila, da bi na prihodnje seminarje pritegnili še več slušateljev, tudi zato ker želi Kobilarna Lipica razvijati vožnjo vpreg in promovirati lipicanca tudi kot vrhunskega vprežnega konja.