Revija o konjih, april 2014← Nazaj

V aprilski številki preberite:

Začnimo delati dobro

Prednost mojega delovnega mesta je v tem, da spoznavam številne ljudi, ki se tako ali drugače ukvarjajo s konjeništvom. Med njimi je nekaj pravih biserov, ki so se poglobili v pridobivanje znanja in delajo s konji tako, kot je prav – z zadostno mero potrpežljivosti, a z vztrajnostjo in doslednostjo ter dobro mero občutka, ki ni zanemarljiv dejavnik. Vesela sem, da spoznavam te ljudi, saj se tako tudi sama ogromno naučim in moje življenje je tudi zaradi njih bogatejše. Predvsem pa zaradi njih lažje in lepše živijo mnogi konji, ki prihajajo z njimi v stik in jim ti ljudje krojijo vsakdan.

A žal spoznavam tudi nekatere ljudi, ki si ne zaslužijo imena konjenik. Pri katerih ne vem, ali obdržati olikanost in svoje mnenje zadržati zase ali jim naravnost povedati, da je njihovo početje napačno ali celo več kot to – mučenje. Najslabše je pri tistih, ki mislijo, da vse vedo, pa običajno njihovo znanje ne seže čez ograde lastnega dvorišča. Še vedno je veliko nevednosti in slabega početja v veri, da s tem ni nič narobe. A je. Narobe namreč. Narobe je jahati dvoletnika, ker njegove kosti in celotno telo še niso razviti. Narobe je uporabljati ostre brzde, če jahanja nismo vešči v taki meri, da konju z njihovo uporabo ne povzročamo bolečin. Narobe je pustiti kopita neobrezana tako dolgo, da začnejo gniti in se obračati navzgor. Narobe je konja v največji vročini puščati na žgočem soncu brez možnosti umika v senco in dostopa do sveže vode. Narobe je konja grobo kaznovati ali ponavljati eno isto vajo v nedogled samo zato, ker se nam pač tako zdi. Narobe je jahati konja, ki šepa. Narobe je uporabljati raznovrstne nedovoljene pripravke za doseganje boljših rezultatov. Narobe je konja osamiti in mu ne omogočiti družbe, ki jo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Začnite delati dobro. Z majhnimi koraki, z velikim veseljem in z entuziazmom, ki ga premorejo tisti, ki jim je mar. Za vsako živo bitje, za konje. Tako svobodne, ponosne, a hkrati tako odvisne od nas in naše (dobre) volje.

Manca Mirnik, odgovorna urednica Revije o konjih

Intervju

5 Jahanje se ne začne v sedlu, ampak na tleh

S Petro Peterlin se je veselje pogovarjati. Zato, ker o konjih govori s posebnim žarom v očeh in zato, ker se trudi delati dobro. Ker so konji zanjo sodelavci in ne sredstvo. Zato jim pusti čas. Da dozorijo in se pokažejo v svoji najboljši luči. Sama pa vztrajno stopa najprej po poti učenja, ki se pravzaprav nikoli ne konča.

Praksa

10 Konj in človek na premici časa

Od nekdaj si želimo ljudje izvedeti, kaj pomeni konjeva starost v človeških letih. Vendar primerjave niso preproste. Na staranje konj vpliva veliko dejavnikov, od osnovne oskrbe, velikosti, genetike, do splošnega zdravja. Na osnovi tega je zelo težko narediti točno primerjavo starosti med konjem in človekom.

16 Sally Swift in njena metoda Centered riding - »Učim o povezanosti, ki je še ne poznate«

19 Zanimiva redkost: albino konji

38 Jahanje v damskem sedlu - Konji se ga naučijo hitreje

Veterina

14 Headshaking (stresanje glave)

Headshaking je izraz, ki se uporablja za opis specifičnega načina gibanja glave, ki se pojavlja pri konjih, obolelih za to boleznijo. Bolezen je še danes v določeni meri neznanka za veterinarje in znanstvenike, saj pri nekaterih konjih ne moremo določiti vzroka nastanka. Možnosti zdravljenja je več,vendar pri večini konj ne moremo popolnoma odpraviti tipičnega vedenja.

Reja

12 Francoske avtohtone pasme konj in oslov

34 Dober primer reje na Nizozemskem

Obiskali smo

20 Nov jahalni center v Radomljah

24 Spoznajte knjigo prisluhnimo konju - O tem, da konj potrebuje družbo in igro

Predstavljamo vam vsebino knjige Prisluhnimo konju, ki je pred kratkim izšla pri založbi Kmečki glas. Tokrat povzemamo tretje in četrto poglavje knjige, ki vas bo gotovo navdušila s svojo poljudnostjo, praktičnostjo in strokovnostjo.

Ste vedeli, da konju za zdrav razvoj nujno potrebujejo družbo, pa tudi igro z vrstniki? Če jim jo odrečemo, lahko razvijejo številna nezaželena vedenja, lahko pa njihovo potrebo po igri obrnemo sebi v prid.

48 Po znanje v tujino

49 Novo vodstvo ZRLS

51 Lipicanci so vir filmskega navdiha

52 Konjeniški dresurni karneval

58 Rezervirano za bralce

Društva

50 V KK Pik otvorili sezono konjenic

53 KK Pik, KD Jesenje Geoss

Kasaštvo

26 Uspešni šentjernejski vozniki in trenerji kasačev

Pod Gorjanci, kjer bogata kasaška tradicija šteje že častitljivih 123 let, se za prihodnost tega plemenitega športa ni bati. Mladi uspešno prevzemajo štafeto od starejše generacije in se v zadnjih sezonah redno uvrščajo na najvišja mesta. Tokrat vam predstavljamo štiri, ki so po nekaj letih učenja pod mentorstvom starih mačkov začeli nizati zmage in dosegati zavidljive rezultate.

28 Alfred Hossman, nepogrešljiva stalnica slovenskega kasaštva

30 Matej Erjavec, novi predsednik KK Stožice Ljubljana