Revija o konjih, februar 2014← Nazaj

Dr. Maksimiljana Marinšek, avtorica nove knjige Prisluhnimo konju

INTERVJU

Dr. Maksimiljana Marinšek, avtorica nove knjige Prisluhnimo konju

Doktorica psihologije, dolgoletna ljubiteljica konj, tekmovalka v kasaškem športu, terapevtka in pisateljica je le nekaj nazivov, s katerimi lahko opišemo sogovornico Maksimiljano Marinšek. Konji so njena ljubezen že od otroštva, zato ni presenetljivo, da si je življenjsko ljubezen našla prav med ljubitelji konj in da jo zdaj spretno prenaša tudi svojima otrokoma. Njena nova knjiga, Prisluhnimo konju, izide prav kmalu.

Maruša Čotar, zmagovalka Pokala Slovenije v dresuri

Matej Tušak: K samozavesti prispevajo rezultati, ki jih je težko doseči

»Večina športnikov ima zelo dobro mnenje o sebi. Mnogi mislijo, da trenirajo tako dobro kot najboljši, kar pa ni res. Ko spoznajo, kako trenirajo najboljši, vidijo, da najboljši trenirajo ekstremno veliko in ekstremno dolgo.« Tako je priznani športni psiholog dr. Matej Tušak začel poglavje o znanju in kompetencah športnikov na predavanju, ki ga je konec lanskega leta vodil za strokovne kadre Konjeniške zveze Slovenije.

PRAKSA

10 nasvetov za ponovni jahalni zagon

Zime še ni konec in nekateri pravijo, da nas nizke temperature in obilica snega še ne bodo kmalu zapustili. Tudi februarja se je včasih bolj mamljivo stisniti pod toplo odejo kot se odpraviti v hlev in nato s konjem na mraz. Zato smo za vas pripravili deset motivacijskih nasvetov, ki vas bodo prepričali v to, da je jahanje v vseh letnih časih najboljša rešitev katerega koli problema!

Varno v boks

Pogled jahača naj bo usmerjen naprej

Pravilna uporaba dejstev – nog, teže in vajeti - je temelj in bistvo pravilnega jahanja. Jahaču omogoča, da konja lahkotno vodi v vseh hodih. Pri tem je v praksi zelo pomembno tudi, kam je usmerjen jahačev pogled. Z nekoliko šale, pa vendar brez pretiravanja lahko rečemo celo, da je jahačev pogled temelj pravilne uporabe drugih dejstev in lahkotnega vodenja konja.

Nacionalna poklicna kvalifikacija na področju konjeništva

Nacionalna poklicna kvalifikacija je formalno priznan certifikat, ki izkazuje strokovno usposobljenost kandidata za opravljanje poklica oziroma posameznih sklopov zadolžitev v okviru poklica na določeni ravni zahtevnosti, opredeljeni na podlagi nacionalnega poklicnega standarda. Tudi v Sloveniji obstaja možnost pridobitve nacionalne poklicne kvalifikacije »konjar/konjarka« ter »strokovni sodelavec/strokovna sodelavka v konjeništvu in konjereji«.

Da nam bo konj verjel in zaupal

Vse delo na tleh in pod sedlom, ves čas, ki ga namenjamo šolanju konja, ne bo imelo pravega učinka, če v odnosu ni zaupanja. Kakšen je torej proces, v katerem konj razvije zaupanje, nam verjame in nam dovoli, da ga usmerjamo?

VETERINA

Sindrom zakopitnice

Sindrom zakopitnice oziroma bolezen zakopitnice, kot so to patologijo veterinarji imenovali pred leti, je skupek bolezenskih procesov, ki nastanejo v zadnjem delu kopita. V primeru te diagnoze pri svojem konju lastniki večinoma občutijo strah in brezup, saj bolezen velja za neozdravljivo. Če želimo prizadetemu konju pomagati, moramo razumeti zgradbo in funkcijo dotičnega dela konjevega kopita.

REJA

Test delovne sposobnosti

OBISKALI SMO

Podelitev priznanj najboljšim jahačem, klubom in konjem v preteklem letu

Konjeniška zveza Slovenije je podelila priznanja najboljšim jahačem, konjem, voznikom vpreg in klubom v preteklem letu v šestih konjeniških disciplinah, ki jih združuje pod svojim okriljem. Rezultati so skupek točkovanj, rezultatov in drugih meril, podelitev pa je potekala v okviru ponovoletnega druženja v Laškem.

Marc Shaffer prihaja v Slovenijo

Svetovno znana zvezda vesternskih disciplin prihaja v okviru evropske turneje 19. marca na domačijo »Pr Brodarju«, kjer bo v dvodnevni delavnici prikazal svoje znanje vesternskim navdušencem.

Posvet na temo reje konj v Sloveniji

Blagoslovi konj po Sloveniji

KASAŠTVO

26 Bili smo na tekmi za Prix d´Amerique: Rahlo presenetljivo, a več kot zasluženo – Maharajah

Za nami je še en veličasten dogodek, Grand Prix d'Amerique – ves teden aktivnosti, od avkcij, sejma, skupščine UET do veličastnih dirk je v nedeljo na pariškem Vincennesu dosegel vrhunec malo po pol peti uri popoldne. Letošnjo 93. izvedbo največje evropske dirke je zaznamovalo predvsem veliko slavje švedskih ljubiteljev kasaštva ter razočaranje množice domačih navijačev.

Milan Žan in njegovo leto 2013

Vse o stavah na kasaških tekmovanjih

ENDURANCE

Zaključek sezone

VESTERN

Kavboji včeraj, danes in jutri, 15. del: Vse o rodeu

Ko govorimo o modernem kavboju, verjetno najprej pomislimo na rodeo. Vsaj v ZDA je tako, saj je deležen ogromne promocije. V očeh povprečnega prebivalca je tam rodeo kavboj pravi predstavnik ameriškega kavboja. Če pogledamo velika tekmovanja v organizaciji PRCA (Professional Rodeo Cowboys Association), vidimo dih jemajoče ježe na »divjih« konjih, skoraj nemogoče izzive na hrbtih načrtno vzrejenih ter skrbno izbranih bikov in seveda zelo prepričljive nastope jahačev, ki lovijo, podirajo ali počnejo kaj drugega s teleti.

ZGODOVINA

Konji v številkah

Za konje nameravamo pogledati, kako jih predstavlja računalniški splet na čim bolj eksakten način. V tem pogledu imajo številke prednost pred črkami ter iz njih sestavljeni stavki, odstavki in besedila.