Revija o konjih, januar 2014← Nazaj

V januarski številki preberite

Lise in Zvone Pavšič: Z motorja in harmonike na konja in skupaj v tölt!

Intervju

5 Lise in Zvone Pavšič: Z motorja in harmonike na konja in skupaj v tölt!

Ko prideš na njuno posestvo, so, kamor seže pogled, na pašnikih islandski konji. Ko vstopiš v hišo, jih najdeš vgravirane v krušno peč, na kroglicah, ki so del aranžmaja na mizi, kot ljubke lesene skulpture visijo z oken in se kot veličastni kipci bohotijo v sončni svetlobi njune ljubke podeželske hišice. Nobenega dvoma ni – v tej hiši so islandski konji našli dom. In Danka Lise, ki je tu že 28 let, ter njen Zvone Pavšič, prav tako.

32 Petra Okorn in Urban Gagel sta zaljubljena v galop in konje

44 Marko Tušak: Samo vrhunski trening lahko da vrhunske rezultate

Praksa

10 Zimska oskrba

Konji se pozimi odlično znajdejo, kljub temu pa lahko naredimo marsikaj, da njihovo zdravje in dobro počutje še izboljšamo. Potrebujejo zavetje, pravo hrano in zadostne količine vode, ki ne sme zmrzniti.

12 Pozimi naj bo hrana bogatejša

34 Seminar o lonžiranju

42 Spoznaj svojega konja, 5. del: Konjevo oglašanje

Konji ne oddajajo veliko zvokov, kljub temu pa uporabljajo pestro paleto glasov, ki se jih lahko naučimo interpretirati.

Veterina

14 Tetanus

Tetanus je bolezen, ki med konji kljub razvoju v veterini še vedno povzroča smrtne žrtve. Kadar do bolezni pride, je ta zelo težko ozdravljiva, zaradi česar se lastniki v primeru obolenja rajši odločijo za evtanazijo. V Sloveniji vsako leto za tetanusom pogine kar nekaj živali, kljub temu, da število konj ni veliko. Lastniki se morajo zavedati, da lahko za preprečitev bolezni največ naredijo sami.

Obiskali smo

16 Zaključek akcije Iščemo najstarejšega konja v Sloveniji

V akciji Iščemo najstarejšega konja, ki se je pričela marca lani, smo naleteli na lep odziv, saj nam je pisalo kar 30 njihovih lastnikov. V tokratni številki vse sodelujoče seniorje na kratko predstavljamo še enkrat, od najstarejšega proti najmlajšemu, največ prostora pa seveda namenjamo zmagovalcu naše akcije, islandskemu konju Káturju, ki šteje že častitljivih 34 let.

50 Podelitev priznanj mladim rejcem

51 Strokovni posvet o konjeništvu

52 Svetovno dvoransko prvenstvo v vožnji vpreg v Budimpešti

Letošnje leto je bil spektakel zasnovan z malce drugačno vsebino, saj so v njem nastopali le madžarski jahači. Za poslastico so tako organizatorji pripravili posebno predstavo »Equissimo«, kjer se je več kot 10.000 gledalcev lahko prepričalo, da so Madžari res konjeniški narod z bogato zgodovino, ki so jo že od nekdaj krojili konji.

Dresura

22 Poslovil se je Georg Wahl

26 Nova prelomnica v dresurnem športu

Konec minulega leta je zaznamoval nov svetovni rekord v dresurnem jahanju. Aktualna olimpijska (individualno in ekipno) ter evropska prvaka iz Velike Britanije Charlotte Dujardin in Valegro sta namreč 17. decembra na domačih tleh s 93,975 % za 1,675 odstotka porušila dosedanji svetovni rekord v prostem programu z glasbo, ki je bil v lasti Edwarda Gala in Totilasa.

Preskakovanje

24 Verona: tradicija prestiža, elegance in dobrih športnih rezultatov

Kasaštvo

27 Pregled kasaškega leta 2013

28 Uspešno leto 2013 tudi na tujem

Naši vozniki, trenerji in lastniki se že leta s svojimi asi radi podajo čez meje in preverijo svojo konkurenčnost tudi na mednarodnem kasaškem parketu. V sezoni 2013 smo Slovenci spet zbirali odlične rezultate vse od Nemčije do Srbije, še posebej dejavni pa smo bili, kot po navadi, na Madžarskem in v Italiji.

30 Najboljši voznik lanskega leta je Janko Sagaj

31 Priprave na Prix d’Amerique

Vestern

38 Kavboji nekoč in danes, 14. del

40 Delo na tleh, 2. del

48 Tekmovanje okoli sodov

Dvorana številka 10 na konjeniškem sejmu v Veroni je že tradicionalno namenjena vsem ljubiteljem vesternskega sloga jahanja. V tako imenovanem »salunu« se zberejo vsi  »pravi« kavboji in kavbojska dekleta, ki z bučnim navijanjem spodbujajo nastopajoče.

Zgodovina

54 Uporaba tehničnih pripomočkov

Razvedrilo

57 Križanka

Nova številka Revije o konjih izide 12. februarja.