0510483001402035074.jpg

Revija o konjih, junij 2014← Nazaj

V junijski številki preberite:

Četrt stoletja

V tem mesecu moj dragi konj praznuje 25 let. Častitljivo obletnico torej, ki mineva v znamenju moje tihe želje po še mnogih letih. Želje, da bi mu zdravje služilo in da nobeno najino druženje še dolgo ne bi bilo zadnje. Preplavljajo me spomini, hvaležnost za vse, kar nama je bilo namenjeno doslej in strah pred tem, da bi nama bili prihodnji skupni trenutki skopo odmerjeni.

O tem, ali je 25 let za konja veliko ali malo, smo razpravljali že v naši uspešni akciji, v kateri smo predstavljali najstarejše konje v Sloveniji. Za večino ljudi je to ogromno, saj je običajno, da športni konji končajo svojo tekmovalno pot (s tem pa velikokrat tudi življenje) tam po petnajstem letu. Tako da včasih težko srečaš konja, ki šteje več kot dvajset pomladi. In ko povem, koliko je star Durmitor, me prej ali slej vsakdo vpraša, koliko časa bo še na tem svetu.

Moja prijateljica, ki se pri svojem delu vsak dan srečuje tudi s smrtjo živali, mi je pred leti, ko sem ji povedala, kako strah me je njegovega odhoda, rekla: »Durmitor bo na tem svetu natančno tako dolgo, kot mu je namenjeno, da opravi svoje poslanstvo. In ko bo čas za odhod, bosta oba vedela, kdaj bo ta čas prišel.« Te besede mi vsake toliko odzvanjajo v ušesih, ko se v srce prikradeta tesnoba in nemir, povezana s spoznanjem, kako zelo je moje življenje povezano z njegovim, kako globoko vame se je zalezel v vseh teh skupnih letih. In takrat mi je za spoznanje lažje v duši.

Imejte radi svoje konje. In kot predpogoj za to imejte radi sebe. Le tako boste lahko dobri spremljevalci svojim konjem in jim boste lahko dostojno pomagali opravljati njihovo poslanstvo na tem svetu.

Manca Mirnik, odgovorna urednica Revije o konjih

V junijski številki preberite

Intervju

5 Tomaž Laufer se je uvrstil na svetovno prvenstvo v preskakovanju ovir

Tomaž Laufer, stari znanec tekmovalnih aren v preskakovanju ovir, je s trdim delom in srečno roko pri izbiri takrat petletnega Heart Stealerja letos dosegel skoraj nemogoče – uvrstitev na svetovno prvenstvo v preskakovanju ovir, ki bo v okviru svetovnih konjeniških iger potekalo konec avgusta in polovico septembra v francoskem Caenu. Tako je prvi tekmovalec v članski konkurenci, ki bo zastopal barve Slovenije na tako prestižnem tekmovanju, uvrščen pa je tudi na evropsko prvenstvo, ki bo naslednje leto v Aachnu.

Praksa

10 Predstavljamo metodo connected riding

»Če si med jahanjem napet, v bolečinah ali si obtičal na mrtvi točki, ti connected riding® lahko pomaga.« Velika obljuba, ki jo Peggy Cummings, ustanoviteljica te metode, da z gotovostjo. V letih poučevanja je bila priča tolikim zgodbam o uspehu, da ne dvomi.

13 Zakaj bi sploh masirali konje?

40 Pomen igre pri konjih

Konji so družabne živali, ki tako v divjini kot tudi v hlevu ali izpustu iščejo stik z drugimi živalmi in tudi z ljudmi. Igra med konji je zanje nekaj povsem običajnega, saj tako spoznavajo okolje, vzpostavljajo pa tudi medsebojne odnose in se učijo novih stvari. Zato se tudi v konjarstvu številni jahači posvečajo različnim igram, ki poglabljajo zaupanje med človekom in konjem, poleg tega pa omogočajo večjo zbranost in učinkovitost pri nadaljnjem delu.

44 Šivanje kitk

Obiskali smo

14 Agiliti s konji

Gre za disciplino, v kateri je cenjena komunikacija s konjem pri delu na tleh. Odvija se na ograjenem poligonu, podobno kot pri psih, kjer postavijo različne ovire, čez katere mora vodnik konja varno prepeljati. Na višjem nivoju poteka brez povodca, kar kaže na popolno zaupanje konja vodniku. Agilityja se lahko loti vsak, ne glede na izkušnje in starost.

16 Extreme trail v Venišah

Pod vodstvom Borisa Sušca so na ranču Burger v Venišah pripravili tekmo v disciplini extreme trail, na kateri so se tekmovalci prebijali čez naravne ovire v obliki hlodov, slaloma med drevesi, prehoda čez jarek z vodo, labirinta iz drogov in brvi ter preizkušali povezanost s konjem ter njegovo zaupanje v človeka, ki ga vodi.

18 Jani Finžgar – vsestranski konjar

28 Eventing Alpe Adria

Že drugo leto sta se mlada Lina Lauko in nekoliko starejši Dejan Strgar kot edina Slovenca odločila sodelovati v mednarodnem turnirju v eventingu, ki predstavlja tekmovanje treh dežel, Italije, Avstrije in v zadnjih dveh letih tudi Slovenije. Namenjeno je predvsem mladim tekmovalcem in amaterjem, ki se želijo ukvarjati s to zahtevno disciplino. In ponosni smo, da so v njej tudi letos zastopane naše barve.

38 Spoznajte še zadnji del knjige Prisluhnimo konju

42 Knjiga Konji – popoln vodnik

Reja

34 Posavski žrebci

Posavski konj je glede na začetek vodenja rodovniške knjige dokaj mlada pasma. V Sloveniji se je začela voditi rodovniška knjiga leta 1993. Rejski program za pasmo posavski konj izvaja na celotnem območju Republike Slovenije priznana rejska organizacija Slovensko združenje rejcev konj pasme posavec.

37 Izobraževanje na področju konjereje in konjeništva v Franciji

47 Seznam preglednih mest

56 Seznam plemenjakov

Dresura

20 Turnir CDI v Lipici

Kasaštvo

22 Nizozemsko kasaštvo doživlja renesanso, 2. del

24 Predstavljamo družino Slana iz Bolehnečicev

26 Tekma v Ljutomeru

Vestern

30 Prvi mesec pod sedlom

32 Prva tekma Slovenskega združenja reining konja

Slovensko združenje reining konja – SIRHA je s svojo prvo tekmo v sezoni na domačiji Pr'Brodar začelo svoje poslanstvo. Združenje korak za korakom izpolnjuje svoje poslanstvo. V želji po čim boljšemu razvoju reininga v Sloveniji se trudijo za večjo prepoznavnost te zanimive konjeniške  discipline in vzpostavljanje čim boljših pogojev za kakovostno delo.

Društva

50 Župnik jahal na blagoslovu konj; Blagoslov konj v Trnovcu

51 Jan Plestenjak ima srce tudi za konje; Praznik Evrope in konj v Kranjski Gori

Zgodovina

52 Vojni konji

54 Krava boljša kot konj?

Razvedrilo

57 Nagradna križanka