0361956001400165262.jpg

Revija o konjih, maj 2014← Nazaj

V majski številki preberite:

Vsi ti lepi konji

Na nedavnem odmevnem tekmovanju v preskakovanju ovir smo na naših tleh videli konje z različnih koncev sveta, atlete, ki se merijo v najtežjih preizkušnjah tega športa. Vsi brez izjeme so bili brezhibno čisti, s počesanimi repi, pristriženo grivo in najsodobnejšo opremo. Večini je bilo videti, da radi preskakujejo ovire in da se trudijo narediti vse, da bi ugodili svojim jahačem. Nekateri so se kljub dejstvu, da so tekmovanja njihova stalnica, še vedno bali plapolajočih zastav, vodne ovire ali preglasnih gledalcev. Ker so kljub vsemu samo konji. Plašni velikani, ki potrebujejo zanesljive vodnike. Take, ki jim lahko zaupajo, da jih bodo varno pripeljali do cilja in ne take, ki vanje grobo zabadajo ostroge in jim z ostrimi potegi vajeti povzročajo bolečine. Take, ki se jih trudijo razumeti in delovati timsko, ne kot njihovi tirani. In take, ki vedo, kaj konji potrebujejo in kaj lahko dajo, da bodo v svojem življenju srečni.

Pa tudi mi, ljudje, vemo, kaj potrebujemo v življenju, da bomo srečni? Mimo vseh klišejev o hišici na robu mesta, otrocih, vrtu in psu (ali konju)? Včasih bi si morali pogledati globoko v dušo in si iskreno odgovoriti na nekaj pomembnih vprašanj. Kajti odgovori so vedno tu. Nekje čakajo, da jih najdemo in se pogumno soočimo z njimi, tudi če niso takšni, kot smo si predstavljali.

Prevetrimo tudi naš odnos do konj. Če je to tisto, kar si resnično želimo, potem ravnajmo spoštljivo, z znanjem in razumevanjem. Ker si konji to zaslužijo. V nasprotnem primeru pa prepustimo konje tistim, ki se želijo učiti o njih in z njimi, sami pa se raje odpravimo na partijo tenisa ali uro plavanja.  S tem bomo naredili uslugo sebi in njim.

Manca Mirnik, odgovorna urednica Revije o konjih

Vsebina maj

Intervju

5 Primož Repnik, voznik vpreg in prodajalec kočij: Pri Repniku imajo lepe konje in dobro hrano

Primož Repnik je zanimiv mladenič, ki ima v življenju jasno postavljene cilje. Vodi družinsko gostilno, skrbi za svojo mlado družino in štiri prelepe konje ter uvaža kočije. Prodaja teh in druge opreme za vožnjo je postala njegova strast in hobi, ki ga lahko preizkuša v praksi.

Praksa

10 Sally Swift in njena metoda centered riding, 2. del

35 Anke Recktenwald, avtorica knjige Boljše jahanje s Feldenkraisom

Jahači in konji, ki se srečujejo z izzivi medsebojne komunikacije ali omejitvami v svojem telesu, prosto zadihajo, ko preživijo z Anke uro jahanja, dela na tleh ali pa se udeležijo enega njenih seminarjev. Uči širom po Evropi (Nemčiji, Italiji, Švica, Luksemburgu, Franciji, Španiji, Avstriji, Malti) in na Havajih, kjer vsako leto preživi šest tednov v hiši Linde Tellington-Jones.

40 Vodeno jahanje – Otroci so naša prihodnost

44 Diplomska naloga o metodi Linde Tellington-Jones

47 Uporaba gum za podlogo v boksih in druge vrste nastilja

Pri oskrbi in reji konj je pomembno, da poskušamo konjem zagotoviti optimalne pogoje vhlevitve. K temu nedvomno prispeva tudi kakovost bivalne in ležalne površine, kjer je konj vhlevljen. Zlasti je ta vidik pomemben, če konj večji del dneva preživi v boksu.

Veterina

14 Strupene rastline za konje

Obiskali smo

12 Naša zvesta bralka Tanja Lamot: Konji lepo vračajo z lepim

38 Spoznajte knjigo Prisluhnimo konju

50 Prva letošnja žrebička v Lipici

51 Premierna predstava lipiške jahalne šole

58 Konjeniki na prazniku zastave

Dresura

19 Sanjski par Charlotte Dujardin in Valegro: Nov svetovni rekord

Potem ko sta aktualna olimpijska in evropska prvaka Charlotte Dujardin in Valegro (Velika Britanija) lani decembra postala nosilca treh svetovnih rekordov v dresurnem jahanju (v disciplinah grand prix, grand prix special in v prostem programu z glasbo), sta aprila ponovno presenetila. Na finalu svetovnega pokala (Reem Acra World Cup Dressage Final) v Lyonu sta v grand prixu porušila lasten rekord in dosegla 87,129 %, kar je za 1,187 % več od njunega zadnjega rekorda, ki sta ga postavila lani poleti na evropskem prvenstvu v Herningu.

22 Turnir Alpe-Adria v Lipici

Preskakovanje

24 Prestižna tekma za pokal narodov prvič v Sloveniji  - Celjski praznik konjeništva

Najprestižnejše tekmovanje v preskakovanju ovir za ekipe se je prvič v zgodovini odvijalo v knežjem mestu Celju, na tekmovanju pa se je pomerilo 12 držav. Na nedeljskem grand prixu smo končno dočakali tudi tretje mesto Slovenije, ki sta nam ga priborila Tomaž Laufer in 9-letni žrebec Heart Stealer, ki sta opravila tudi kvalifikacije za svetovno prvenstvo, ki bo letos v Normandiji v Franciji.

26 Turnir v Tomačevem

Kasaštvo

27 Ljutomer: Florko presenetil Dakota

28 Francoske kobile v novem domu

Med trinajstim in šestnajstim aprilom letos je skupina desetih slovenskih kasaških navdušencev potovala v Francijo, največjo evropsko kasaško državo, z namenom nakupa francoskih kasaških kobil. S temi kobilami bodo novi lastniki pozneje dirkali v dirkah, namenjenih pasmi Trotteur Francais pri nas, ki jih bosta skupno organizirali in financirali Zveza društev kasaške centrale Slovenije in Cheval Francais oziroma LeTrot.

30 Nizozemsko kasaštvo doživlja renesanso, 1. del

32 Maribor: Angel Sirrius zmagovalec spominske dirke

Vestern

33 Predstavitev nove discipline – Horse Pleasure

Disciplina, ki poudarja konjevo naravno gibanje in preprosto opremo. Kot da bi po delu na ranču prišli še na tekmovanje. V ZDA so jo tekmovalci sprejeli z odprtimi rokami, enako po Evropi. V letošnji tekmovalni sezoni bo na sporedu tudi v Sloveniji in na predstavitveni delavnici na Ranču Ložar v Študi smo na lastni koži občutili, zakaj je tako privlačna.

34 Temelji urjenja se postavljajo na tleh, 2. del

Društva