0869612001363867821.jpg

Revija o konjih, marec 2013← Nazaj

Pomladno prebujenje

Čas prebujajoče se narave, prvih toplih sončnih žarkov in slikovitih barv mi je še posebej ljub. Pomladanski dnevi v meni vedno znova prebudijo željo po »užitkarjenju« na konjskem hrbtu.

Ne vem, ali želja po stiku s konji v pomladnem času s takšno močjo naraste v meni, ker me po dolgi in mrzli zimi na prostem končno ne zebe več, najbrž pa na silno hrepenenje v precejšnji meri vpliva pomladanska igrivost konj, ki s svojo prebujeno živahnostjo kar kličejo po druženju v naravi.

Konji človeku že od nekdaj izpolnjujejo njegovo življenje, vprašanje pa je, ali človek izpolnjuje njihova. Vse prevečkrat namreč slišimo žalostne zgodbe o trpljenju in zlorabah nemočnih konj. Trpke zgodbe o sestradanih, zanemarjenih in oslabelih štirinožcih, ki obupano iščejo pot iz slabih življenjskih razmer, iz katerih jim največkrat ne pomagajo niti tisti, ki v takšnih trenutkih ostajajo edini pristojni, da prekinejo začaran krog.

Pred vrati je obdobje tekmovanj, ki marsikateremu konju, medtem ko se lastnik ali jahač iz njega trudi »iztisniti« največ, povzročajo obilo stresa, nepričakovanih dogodkov ter neprijetnih občutkov. Tudi v obdobju tekmovanj svojemu konju vsaj občasno dovolite biti samo konj. Omogočite mu trenutke sprostitve, ko se bo na prostem počutil svobodnega. Dovolite mu, da se pase, valja, lagodno drema na toplem pomladanskem soncu ter se na pašniku igra z vrstniki. Ne pozabite, da je pri osvajanju novih točk, ki vam predstavljajo korak bliže k zastavljenemu cilju, konj vaš enakovreden partner. Bodite z njim potrpežljivi tudi takrat, ko je izgubil (sta z jahačem izgubila) v boju za medaljo. Vaše razumevanje in nesebično podporo bo konj zagotovo nagradil z veliko mero spoštovanja in čiste ljubezni. Mnogo več, kot vam bi kdaj koli v prihodnosti ponudil bežen pogled na osvojeno rozeto ali zaprašen pokal.

Alenka Naglič, urednica Revije o konjih

Več: http://www.kmeckiglas.com/revija-o-konjih.3.html

V APRILSKI ŠTEVILKI PREBERITE:

Intervju
Dušan Mezgec – glavni trener Kobilarne Lipica

Praksa
Kako seniorju izbrati najprimernejšo nastanitev?

Pasme
Fjordski konj

Obiskali smo

• Hans Jürgen Neuhauser in lipicanka Batosta na Equitani 2013
  • Srbski šampion, džokej in veterinar Janko Opavsky

Društva
»Finfarji« se predstavijo

REVIJA O KONJIH IZIDE 12. APRILA 2013!