Državno prvenstvo v vožnji vpreg← Nazaj

Tavčar, Vrhovnik in Trebec na najvišjih stopničkah

Novi državni prvaki v vožnji vpreg so Miha Tavčar, Robert Vrhovnik in Igor Trebec. Na zmagovalne stopničke so stopili v nedeljo, 6. oktobra, v Lipici, ob zaključku odprtega državnega prvenstva, ki je pritegnilo 25 voznikov iz Slovenije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške.

Miha Tavčar se je veselil lovorike med vozniki dvovpreg v kategoriji S, Robert Vrhovnik v kategoriji M, medtem ko je Igor Trebec ubranil lanski naziv med vozniki enovpreg. Vsi trije so v svojih kategorijah vodili že po seštevku dresurne in maratonske vožnje, nato pa so v spretnostni vožnji le še potrdili svojo odlično pripravljenost.

Miha Tavčar je uspehu na letošnjem svetovnem prvenstvu v Topol'čiankih, kjer je z enajstim mestom dosegel najboljši slovenski rezultat vseh časov, dodal naziv državnega prvaka. »Državno prvenstvo je potrdilo, da svetovno prvenstvo ni bilo le sreča, ampak da sem se na svetovnem prvenstvu tudi kaj naučil,« je dejal nekaj dni po nastopu, ko sta njegova lipicanca 490 Conversano Samira XXV in 485 Conversano Wera XXII že uživala na paši.

Uspešna tudi vozniki Kobilarne Lipica

Posebno zadovoljen je bil z dresurno vožnjo, saj je prvič v tekmovalni karieri zbral manj kot 48 kazenskih točk. Nesreča v zadnji maratonski oviri ga je najbrž stala še višje uvrstitve v odprtem tekmovanju, vendar se je pravzaprav srečno končala. Na koncu je dosegel skupni rezultat 113,13 točke.

Državno prvenstvo se je uspešno zaključilo tudi za oba voznika Kobilarne Lipica. Državni podprvak med vozniki dvovpreg v kategoriji S je postal lanski nosilec lovorike Mitja Mahorčič, ki je v letošnjem letu dodal nizu svojih uspehov nastop na svetovnem prvenstvu dvovpreg na Slovaškem. Državno prvenstvo je sklenil z rezultatom 128,74 točk, medtem ko je tretje mesto osvojil Marko Memon z rezultatom 156,49 točk.

Robert Vrhovnik najboljši v M

V srednje zahtevni kategoriji M sta se po pričakovanju najbolje odrezala frizijca Aebele in Jeldau Roberta Vrhovnika (KK Konjeniška akademija Primož Rifelj) z rezultatom 113,21 točke. »Z njima sem bilo vso sezono zelo zadovoljen, lepo sta napredovala in to dokazala tudi na državnem prvenstvu,« je pojasnil Robert Vrhovnik, ki s svojim petletnim konjem in desetletno kobilo trenira v domačem Mozirju. Drugo mesto v tej kategoriji je osvojil Janez Peternel (KK Stol) z rezultatom 157,67 točk.

Igor Trebec navdušil hči Tamaro

Kategorija enovpreg je bila edina, v kateri je lanski državni prvak ponovno stopil na najvišjo stopničko. To je bil Igor Trebec s svojim lipicancem Maestoso Bona (129,29 točk), ki nastopa za KK Kras in trenira v Križu, na Krasu. Svoje občutke je strnil takole: »Zadovoljen sem, to je tudi spodbuda za naprej. Sedaj je ob meni hči Tamara, ki se je navdušila kot sovoznica in že pridno trenira.«

Dodal je: »Škoda, da nas voznikov ni več.« Vseeno pa je bilo v kategoriji enovpreg videti nekaj novih tekmovalcev. Poleg Andreja Prunka (KK Lipica) je »krst« na večjih tekmovanjih uspešno opravila Nina Peternel (KK Stol, 172,45 točk) in se veselila naziva državne podprvakinje med vozniki enovpreg. Glede na njeno veselje in zagnanost ter družinsko zavezo reji lipicancev lahko pričakujemo, da jo bomo lahko tudi v prihodnje spodbujali na tekmovanjih.

OKVIR:

V razvrstitvi odprtega tekmovanja je nastopilo 25 voznikov iz Slovenije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Med vozniki dvovpreg je bil najuspešnejši mlad madžarski tekmovalec Sandor Margitai z rezultatom 108,88 točk pred Miho Tavčarjem in rojakom Zoltanom Siposem (123,56 točk). Mitja Mahorčič je osvojil peto, Marko Memon pa deveto mesto. V kategoriji enovpreg S1 je bila sama sebi edina konkurentka avstrijska voznica Renate Eccher, medtem ko sta med vozniki enovpreg in dvovpreg v kategoriji M tudi v skupni razvrstitvi slavila Trebec in Vrhovnik.