Eleni Sidnevi zmaga na FEI CDI3*-W v Lipici← Nazaj

Rusinja Elena Sidneva in njen 12-letni hanoveranski žrebec Romeo-Star sta po zmagi v nalogi Grand Prix zmagala tudi v prostem programu z glasbo nivoja Grand Prix na mednarodnem tekmovanju v dresurnem jahanju FEI CDI3*-W / CDIJ / CDIYH, ki je od 24. do 26. maja potekalo v Kobilarni Lipica.

Gledalce in sodnike sta najbolj prepričala z ojačavami v kasu ter za svoj nastop prejela 72,400 odstotka točk. Tako sta prepričljivo zmagala na tekmovanju, ki prinaša točke svetovnega pokala in je bilo letos prvič tudi kvalifikacijsko tekmovanje za nastop v svetovnem pokalu 2013/2014.

»Romeo-Star je zelo dober konj, lahkoten, z zelo lepim gibanje in izrazito kadenco, zato se je ob dobrem izboru glasbe in dobrem nastopu upravičeno uvrstil na prvo mesto,« je njun ocenil sodnik Wojtek Markowski, ki je v prostem programu z glasbo nivoja GP sodil na ključnem položaju C.

Elena Sidneva je sicer v Lipici nastopila že večkrat in večkrat tudi stala na zmagovalnih stopničkah, predvsem v letih, ko je tekmovala z Arthax Condorjem. »V Lipici sem prvič nastopila pred 16 leti. Slovenija je krasna dežela, ljudje so čudoviti in to je super turnir. Vse je bilo dobro, le vreme ni bilo najboljše, vendar je bilo vzdušje vseeno prijetno,« je dejala po nastopu.

Dodala je tudi, da je bil Romeo-Star skoraj do dopolnjenega sedmega leta starosti vključen v trening preskakovanja ovir. »Bil je tudi pripustni žrebec in ko sva začela trenirati dresuro, na začetku ni bilo preprosto, vendar nama je s časom steklo. Seveda je ostal žrebec, zelo močan in z veliko osebnostjo, zato je treba pri delu z njim od časa do časa skleniti tudi kakšen kompromis,« je pojasnila Sidneva, ki je visoka le 155 centimetrov.

Drugo mesto v prostem programu z glasbo nivoja Grand Prix je osvojil nemški tekmovalec Matthias Kempkes s konjem Riccoletto (71,550 odstotka točk), pred svojo rojakinjo Sylvio Zimmer s konjem Broadway (71,300 odstotka točk). V nalogi Grand Prix Special je zmagala prva dama lanskega lipiškega turnirja v dresurnem jahanju, Marcela Krinke – Susmelj s konjem Smeyers Molberg (71,771 odstotka točk).

Tudi ostali tekmovalci iz 15 držav, ki so sodelovali na turnirju, so se od Kobilarne Lipica – z izjemo vremena - poslovili s prijetnimi vtisi. Sodnik Wojtek Markowsky jih je strnil takole: »S turnirjem CDI, ki poteka že od leta 1974, se Kobilarna Lipica uvršča v družbo evropskih prizorišč konjeniških tekmovanj z dolgo tradicijo. Jahači se radi vračajo v Lipico, zadovoljni so z infrastrukturo za konje in jahače ter z gostoljubnostjo. To so aduti, s katerimi Lipica vedno znova pritegne tekmovalce.«

Nov mednarodni konjeniški dogodek v Kobilarni Lipica obeta že prihodnji konec tedna, saj se bo 31. maja na lipiškem hipodromu začelo mednarodno tekmovanje v preskakovanju ovir, ki ima letos prvič status kvalifikacijskega tekmovanja za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2014. Na njem pričakujemo okrog 90 tekmovalcev s 136 konji iz 14 držav.

Prav tako veliko in pomembno bo tudi tekmovanje v vožnji vpreg od 4. do 7. julija, tokrat prvič kot preizkušnja za voznike vpreg s konji in poniji, na kateri bodo vozniki štirivpreg s konji lahko opravljali kvalifikacije za svetovni pokal. Vabljeni k ogledu!

Foto: Sibil Slejko

Startne liste in vsi rezultati tekmovanja so objavljeni na povezavi http://eventcontent.hippoonline.de/793/793zeitplanENG.htm