0560612001434983518.jpg

III. ŠOLT CUP V ENDURANCU← Nazaj

Helena Okorn, HS Ebla z ekipo osvojili drugo mesto

Po 17 letih je Slovenka ponovno stala na FEI podiumu kraljevske kategorije- CEI*** (160km) v endurancu.

Sredi junija je bila tretje leto zapored v madžarskem Šoltu mednarodna (FEI) tekma v endurancu. Organizator je za soboto razpisal 6 mednarodnih tekem med 80 in 160 km, dvodnevno tekmovanje dvoupreg na 120km, ter nedeljsko tekmovanje na državni ravni.

Helena Okorn, HS Ebla in ekipa asistentov (Uroš, Petra in Lara), so po 9ih urah 47 minutah in 19 sekundah ter pretečenih 160ih kilometrih, le za sekundo, v ciljem finišu osvojili drugo mesto.

S povprečno hitrostjo 16.34 km/h je slavila Madžarka Katalina Wachtler Feketene in Shagya Aga, ki je bila v ciljem galopu za sekundo hitrejša od slovenske predstavnice.  Aga je prejel tudi nagrado za najbolje pripravljenega konja (best condition).

HS Ebla in Helena sta bila sicer po prvem krogu 4, nato 5, prevzela vodstvo v 3 in 4 krogu, nato pa ostala druga s prednostjo 5 minut in 43 sekund, pred tretje uvrščenim Slovakom Ferasom Boulbolom.

Na 160 km je sicer štartalo 7 tekmovalcev- 3 Madžari, 3 Slovaki in omenjena Slovenka. V preostalih kategorijah so se za najboljša mesta pomerili tekmovalci iz Francije, Poljske, Bolgarije, Romunije, Avstrije in Hrvaške.

Organizatorji in FEI sodniški zbor s predsednico Nemko Sabine Lotter,  je dobro poskrbel, da se ne bi zaradi visokih temperatur, ki so se že pred dvanajsto uro dvignile do 30 stopinj in bile ob izteku tekmovanja okoli  37 stopinj, pripetilo kaj hujšega. Tekmovalcem so poleg obveznih dodatnih veterinarskih pregledov, pred odhodom v zadnje tri kroge, omogočili preglede dehidracije in utripa tudi med počitki, organizator je priskrbel led za ohlajanje, veterinarji pa so konje, ki so kazali najmanjše znake dehidracije ali šepanja izločali iz nadaljnjega tekmovanja.  Tudi na progi so si ekipe držav zelo pomagale in konjem in tekmovalcem na asistenčnih točkah, ki jih je bilo v vsakem krogu najmanj 5, pomagali z vodo in redehidracijskimi napitki.

Pred mesecem dni so sicer na Madžarskem potrdili pozitivne teste na IAK, organizator pa se je kljub številnim odpovedih tekmovalcev, odločil, da tekmovanje ne odpove. In za slovensko ekipo se je tekmovanje izteklo nad pričakovanji.