0016932001401265721.jpg

Valentina Truppa s konjem Fixdesign Eremo del Castegno velika zmagovalka← Nazaj

Vrhunski nastop v Lipici

Italijanska tekmovalka Valentina Truppa s konjem Fixdesign Eremo del Castegno je velika zmagovalka lipiškega mednarodnega tekmovanja v dresurnem jahanju

VALENTINA TRUPPA JE Z VRHUNSKIM NASTOPOM DOSEGLA NAJBOLJŠO OCENO V LIPICI DOSLEJ – 80,325 ODSTOTKA TOČK

Po treh letih je v prostem programu z glasbo najvišjega nivoja znova nastopil lipicanec – žrebec 261 Maestoso Slavina na vajetih jahačice Kobilarne Lipica Birgit Fabris Sauer

Prva dama italijanskega dresurnega jahanja Valentina Truppa je z današnjim nastopom v Grand Prix prostem programu z glasbo potrdila svoj status favoritinje na lipiškem mednarodnem turnirju v dresurnem jahanju. S svojim najboljšim tekmovalnim konjem Fixdesign Eremo del Castegno je dosegla zavidljiv rezultat 80,325 odstotka točk ter sodnike in publiko prepričala z odlično izvedbo najzahtevnejših figur dresurnega jahanja.

Pirueto v piaffu in menjave galopa na vsak skok odjahala z vajetma v eni sami roki, kar je dvignilo koeficient tehnične zahtevnosti njenega nastopa, privlačno predstavo pa je pospremila glasba iz Aide in drugih oper.

Valentina Truppa je zmagala tudi v tekmi Grand Prix Special, kjer je nastopila s konjem Fixdesign Chablis. »Z obema nastopoma sem zelo zadovoljna, tudi zato, ker sem tako zbrala že 20 točk v novi sezoni svetovnega pokala,« je dejala po svečani podelitvi priznanj, ki je izzvenela podobno kot leta 2011, ko je Valentina Truppa prav tako zmagala v obeh najzahtevnejših nalogah.

Drugo mesto v Gran Prix prostem programu z glasbo je osvojila lipiška zmagovalka leta 2012, Švicarka s slovenskim priimkom Marcela Krinke – Susmelj s konjem Smeyers Molberg (74,875 odstotka točk), tretje pa lanska zmagovalka Elena Sidneva s konjem Romeo Star iz Rusije (73,350 odstotka točk).

14. mesto za Birgit Fabris Sauer z 261 Maestoso Slavina XIX

Tekmovalka Kobilarne Lipica Birgit Fabris Sauer je po treh letih ponovno poskrbela za to, da je v veliki tekmovalni areni uspešno predstavil tudi lipicanec, in sicer žrebec 261 Maestoso Slavina XIX. Sodnike sta prepričala predvsem z lebdečim kasom ali passagem, zbrala 64,550 odstotka točk in osvojila 14. mesto.

»»Zadovoljna sem, pravzaprav pa sem še bolj zadovoljna s sobotnim nastopom v Grand Prixu, kjer sem dosegla 13. mesto in 63,800 odstotka točk,« je dejala Birgit Fabris Sauer ob zahvali lipiškemu trenerju Alojzu Lahu, ki jo je s svojimi bogatimi tekmovalnimi izkušnjami podpiral med pripravami na nastop. Zahvala pa gre tudi njenemu soprogu Ladislavu Fabrisu, ki je žrebca 261 Maestoso Slavina XIX izšolal do najvišjega nivoja dresurnega jahanja.

»Birgit Fabris Sauer iskreno čestitamo ob njenem uspehu, za katerim je veliko prizadevanja in osebnega angažmaja,« je dejal v. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Boštjan Bizjak. Strokovni vodja kobilarne mag. Janez Rus je ocenil: »To je spodbuden rezultat, ki priča tako o osebni zagnanosti in predanosti jahačice Birgit Fabris Sauer, kot tudi o strokovnem in korektno zastavljenem delu Lipiške klasične šole jahanja. Zadovoljni smo, da lipicanec ponovno uspešno nastopa tudi v tekmovalnem športu.«

Največkrat je bilo slišati avstrijsko himno

Sicer so rezultati prvega, drugega in tretjega tekmovalnega dne potrdili odlično pripravljenost najboljših jahačev. Med mladimi jahači je vse tri dni zmagala Avstrijka Karoline Valenta s konjem Diego, med mladinci Avstrijka Nicola Louise Ahorner s konjem Robbespiere, med najmlajšimi jahači s poniji pa Italijanka Valentina Remold s ponijem Prince of Glory.

V preizkušnjah za mlade konje je bila v petek in soboto prepričljivo naboljša Avstrijka Ulrike Prunthaller s konjema Bartlgut's Quantum in Bartlgut's Quarz, ki se je danes veselila tudi lovorike prostega programa z glasbo nivoja Intermediate I s konjem Bartlgut's Duccio.

Ines Fridau Tivadar izpolnila normo za evropsko mladinsko prvenstvo

Po dveh letih brez slovenskih tekmovalcev sta na letošnjem turnirju nastopili dve slovenski jahačici: poleg Birgit Fabris Sauer v veliki turi tudi mlada članica Konjeniškega kluba Lipica Ines Fridau Tivadar s konjem Desto med mladinci.

Ines Fridau Tivadar je bila po zaključku turnirja zelo zadovoljna, saj je v petek osvojila 12. mesto s 64,027 odstotka točk, v soboto deseto mesto s 64,184 odstotka točk, v nedeljskem prostem programu z glasbo pa deveto mesto s 64,300 odstotka točk. Tako je izpolnila kvalifikacije za nastop na evropskem mladinskem prvenstvu, ki bo od 22. do 28. julija v italijanskem Arezzu.

Turnirja FEI CDI3*–W/CDIJ/CDIY/CDIP/CDIYH je v sončnem vremenu pritegnil 86 tekmovalcev s 94 konji iz 16 držav. Naslednje veliko mednarodno tekmovanje se v Kobilarni Lipica obeta že čez mesec dni, in sicer mednarodno tekmovanje v vožnji vpreg od 27. do 29. junija.

Startne liste in rezultati tekmovanja so objavljeni na povezavi http://eventcontent.hippoonline.de/907/907zeitplanENG.htm

Foto: Sibil Slejko