Pojasnilo glede zapore konjeniškega kluba Trnovo v Ljubljani← Nazaj

V konjeniškem klubu Trnovo velja začasna zapora posestva po odločbi veterinarske inšpekcije, kar pomeni, da v času trajanja zapore posestva ne smejo zapuščati in nanj vstopati konji.

Iz tkiva kobile, ki je tam zbolela 23. 4. 2018 za netipično pljučnico in je nekaj tednov pozneje poginila, je bila 15. 6. 2018 potrjena izolacija virusa herpes, ki je bil lahko povzročitelj pljučnice ali pa je prispeval k slabšemu razpletu bolezni. V klubu je še približno 30 konj, vendar razen omenjene kobile noben drug konj do sedaj ni zbolel za znaki kužne bolezni.

V Sloveniji ukrepanje ob ugotovitvi prisotnosti virusa herpes v populaciji konj ureja Pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje virusnega rinopneumonitisa kopitarjev (Rhinopneumonitis equi), v skladu s katerim je ukrepala uradna veterinarka takoj po pridobitvi pozitivnih izvidov. Ukrepi so namenjeni predvsem izključitvi možnosti, da je kateri od konj na posestvu tihi prenašalec virusa herpes in preprečevanju prenosa virusa med konji.

Omenjena zapora ne vpliva na organizacijo konjeniških tekmovanj v Sloveniji.

dr. Petra Kramarič, dr. vet. med.